Lulja e Blirit

Lulet e blirit që prej lashtësisë njiheshin si lulet ku fshihen rrezet e diellit. Gjethet e kësaj peme lulëzojnë prej fillimit të pranverës e deri në vjeshtë. Rritet në pyje, shkurre dhe sidomos në zonat e dushkut dhe të ahut.

Cilat janë vlerat e lules së blirit?

Lufton ankthin: Një nga përdorimet më të gjera të çajit të lules s&...

Bërthamat e Hurmave të Arabisë

Bërthamat e hurmave të Arabisë ndihmojnë mëlçinë dhe veshkat dhe i mbrojnë ato nga toksinat. Këto bërthama janë të dobishme edhe kundër diabetit. Ato janë të pasura me antioksidantë dhe parandalojnë dëmët e shkaktuara në ADN-në tonë, por edhe infeksionet virale.

Diabeti: Bërthamat janë të dobishme në trajtimin e problemeve...

4 antioksidantët që i duhen lëkurës suaj!

Njerëzit janë gati të bëjnë çdo gjë për të qendruar të rinj por ne të Shijes ju tregojmë mënyra natyrale dhe më pak të kushtueshme për të qenë gjithnjë të freskët natyralisht.

Bota ende ka një gamë të gjerë produktesh që mund t'ju bëjnë të dukeni më të rinj, përpos botoksit, kirurgjisë apo injeksioneve të buku...

Aloe Vera dhe vetite e saj

Xheli i mrekullueshëm që mbush gjethet e bimës së aloe vera është plot me vitamina të cilat mund të trajtojnë një sërë problemesh të organizmit.

Ushqim Për Lëkurën

Xheli i gjetheve të aloe veras ofron një alternativë natyrale për ushqyerjen e lëkurës me vitamina. Megjithatë, nëse e përdorni shpesh ajo mund ta irritojë lëkur...

Vaji i Rozmarines

Rozmarina ka një shije dhe aromë të pashoqe. Emri i saj vjen nga Latinishtja dhe përkthehet “Vesa e Detit”. Qytetërimet e lashta të Egjiptit, Romës dhe Greqisë e konsideronin rozmarinën, një barishte të shenjtë. Në Mesjetë, rozmarina besohej të kishte aftësi të mëdha në ndezjen e dashurisë mes nje mashkulli dhe një femre, ndaj ajo përdorej gjërësisht nëp&eum...

Si te parandaloni rrudhat rreth zones se syve!

Rrudhat në pjesën e poshtme të syve mund të jenë acaruese sepse janë ndër shenjat e para të plakjes. Ato dalin më shumë në pah kur buzëqeshni, rrudhni vetullat ose qeshni me të madhe. Shpesh, rrudhat mund të tjetërsojnë paraqitjen tuaj dhe t’ju bëjnë të dukeni të mëdhenj në moshë. Lëkura poshtë syve është shumë delikate dhe rrudhat mund të shfa...

Vajrat më të mirë Anti-Age

Ka shumë përdorime për vajrat esencialë, duke përfshirë ndihmën që japin ato në luftën ndaj plakjes së lëkurës. Kjo është një nga  benefitet që shumë njerëz e kërkojnë këto ditë, dhe vajrat esencialë janë një mënyrë natyrale shumë efektive për një plakje të ngadaltë dhe një pamje sa më të re.

Do t&rsq...

Hapat kryesore për një fytyrë që shkëlqen në çdo stinë

Të gjithë duam lëkurën e butë dhe që shkëlqen dhe këtu është lajmi i mirë - ne mund ta arrijmë këtë! Lajmi jo aq i mirë është se duhet të bëni  një përpjekje të vogël. Por rezultatet do të jenë të vlefshme. Pra, çfarë saktësisht duhet të bëni për të marrë fytyra juaj atë ngjyrë të bukur dhe të fresk...

Vaji i Limonit

Vaji i limonit është një nga simbolet e perëndeshës romake të rinisë, Juventas, gjë që tregon domethënien e rëndësishme të vajit esencial të limonit në qytetërimin e lashtë romak. Vaji i limonit është një vaj esencial që nxirret nga lëkura e limonit. Lëkura përmban një sërë vajrash aromatikë dhe përbërësish të çmuar. Së bas...

Përse Duhet Të Hani Një Lugë Mjaltë Përpara Gjumit

Vlerat e mjaltit për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Prej mijëra vitesh mjalti ka qenë zgjedhja kryesore kundër inflamacionit dhe për shërimin e organizmit. Një nga mënyrat më efikase dhe të thjeshta për të shfrytëzuar të mirat e mjaltit është konsumi i tij përpara gjumit. Ekspertët e mjekësisë p...